Prežite Vianoce v pokoji

Sviatky radosti a pokoja.

Aj vám príde zle, už len čo počujete niekoho nahlas vysloviť túto vetu? Nie, žiaden strach, vaše otrávenie nie je vôbec výnimočným prípadom. Každý rok sa stále viac a viac rodín pousmeje nad týmto pošetilým prianím. Prečo sa pre nás stáva predstava prežiť najkrajšie sviatky v roku v pokoji akousi nezmyselnou a nedosiahnuteľnou utópiou?

Zaiste na tom má svoj podiel aj komercializácia celých Vianoc a dehonestovanie toho, čo v skutočnosti predstavujú. No aj napriek tomu, že práve tento aspekt nemáme ako ovplyvniť, predsa len je tu niečo, čo spraviť môžeme. Detaily, ktoré si už možno ani neuvedomujeme, sú niekedy tou najúčinnejšou zbraňou. Poďte si aj vy užiť tohtoročné Vianoce. Postupujte k radám, ako na to vlastne treba ísť, aby to tentoraz naozaj vyšlo.
Prežite Vianoce v pokoji

Nenakupujte darčeky na poslednú chvíľu


Kričí to na vás aj zelený mimozemšťan z reklamy, aj zvučka z nákupného centra, no napriek tomu z nejakého dôvodu vy ste pokojní, pretože vy ešte máte čas... Omyl. Akonáhle vás prepadne myšlienka, že je ešte dosť času, väčšinou sa vás už nepustí, až kým Vianoce neklopú na dvere. Samozrejme, nikto vám nekáže začať myslieť na darčeky už v auguste. Vy sami musíte vedieť, či poznáte tajné túžby svojich najbližších alebo naopak, musíte nad darčekmi dlho hútať.

Urobte si radšej zoznam. Poznáte prianie každého zo svojej rodiny a blízkych? Viete, kde tieto veci nakúpite? Musíte niečo objednať a nechať si doručiť? Pozor hlavne na tento posledný bod. Je potrebné si pamätať, že pred Vianocami jednoducho nakupuje každý. Môže sa stať, že tovar, ktorý si myslíte, že získate poľahky, bude vypredaný. Alebo kvôli toľkým objednávkam nestihne prísť včas.

Začnite nakupovať skôr, i keď sa vám vidí, že len podliehate nákupnej horúčke. Ak si zachováte chladnú hlavu a kontrolu nad tým, čo nakupujete, nebude vadiť, ak vám budú darčeky oddychovať doma aj dva mesiace pred Vianocami. Určite je to lepší prípad, ako keď sa za nimi budete naháňať až do posledného dňa. Nebudete totižto myslieť na nič iné a vaše ďalšie plány sa začnú rúcať ako domček z karát.

Vianoce si naplánujte


Nehovoríme teraz len o nakupovaní darčekov. Kdeže... Ako každú inú veľkú vec aj Vianoce by sme si mali poctivo naplánovať. Kedy pôjdete kúpiť vianočný stromček, kedy sa napečú zákusky, kedy ozdobíte balkón, kedy pozvete rodinu na návštevu... Verte či nie, s plánom to ide jednoduchšie. V prvom rade s plánom budete mať pocit, že máte nad všetkým kontrolu. A kontrola je tá zásadná vec, ktorá nás drží mimo stres a v pokoji.

Ak zrazu stratíte kontrolu nad tým, čo sa deje alebo nad tým, čo sa má udiať, vtedy sa zväčša začnú položky kopiť, až vám to celé prerastie cez hlavu. Vyvarujte sa a napíšte si zoznam, čo a kedy chcete spraviť. Nenechajte vaše povinnosti nakumulovať sa do posledných dní a pokaziť vám celé Vianoce.
S prípravami začnite už skôr


Sama si pamätám, ako moja mama zvykla prežiť štedrovečerný deň. Vstávala ráno za svitu, piekla zo tri koláče, potom začala variť polievky, pomedzi to poutierala prach, povysávala, začala vyprážať kapra, robiť zemiakový šalát a zrazu bol večer. Celý deň ubehol ako voda a ona padla mŕtva na stoličku, len aby na moment zahliadla kúsok Perinbaby v televízore a už sa dvíhala, aby prestrela stôl.

Teraz si predstavte, že by sa čokoľvek z tejto hŕby vecí, ktoré robila, pokazilo. Nahlodalo by jej to úplne celý časový harmonogram, pretože si všetko nechala na poslednú chvíľu. Drahé žienky, ak aj vy štedrovečerný deň prežívate podobne, zamyslite sa. Skutočne potrebujete všetko toto robiť práve takto natesno? Nemôžete si upratať už pár dní pred Vianocami? Nemôžete pripraviť šalát o deň skôr? Rovnako zákusky? Nemôžete aj tú kapustnicu uvariť napred a potom ju jednoducho prihriať?

Nikto by vám nemal vyčítať, ak si aj vy chcete vianočné dni užiť inak než pri hrncoch a s metlou v ruke. Neprepracujte sa hneď na začiatku, aby vaše Vianoce vyzerali iba ako jeden veľký balík povinností. Máte právo si oddýchnuť a máte právo rozdeliť si prácu tak, aby ste mali čas aj pre seba. Tak to využite.


Začleňte rodinu


U nás doma vždy platilo – pomáhať musí každý! Áno, niekedy, ak máte deti ako striebro, azda je lepšie, keď sedia v kúte a hrajú sa, než aby vám svojimi nezbedami mali pridať ďalšiu prácu. No pozor! Vianoce sú sviatkami rodiny. Svoje deti by ste mali vychovávať v duchu, že rodina si má pomáhať. Nech to majú vštiepené prirodzene, nie z rozkazu. Napokon, raz keď budú mať svoje rodiny, budú udržiavať zvyky, ktoré ste ich naučili. A teraz nehovoríme len o tom, ako sa pôjdu umyť do potoka alebo dajú mincu pod obrus.

Ak svojich synov naučíte, že všetko doma spraví mamka. Nuž, ich budúca partnerka bude mať asi problém...


Nezúfajte, ak sa čosi pokazí


Nech už sa vám americké komédie snažia tvrdiť čokoľvek, faktom ostáva, že Vianoce nemusia byť PERFEKTNÉ! Spravte si ich také, aby ste sa cítili dobre. Ak niečo nevyjde, nepanikárte, myslite na to, o čom to celé je. Ak vám zhorí koláč, neznamená to koniec sveta. Azda budete mať dosť iného jedla. Možno to znie ako to najväčšie klišé na svete, ale Vianoce sú o tom, aby sme boli spolu. Nekazte si ich zvadami nad hlúposťami, ktoré nie sú vôbec dôležité.

Udržiavajte si úsmev na tvári, venujte sa rodine, rozdeľte si povinnosti. Nechajte prácu prácou a vypnite si telefón. Nenechajte sa vystresovať príchodom príbuzných. Stretnite sa s nimi radšej až po Štedrom dni. A ak náhodou aj čosi z vášho plánu skrachuje? Ale veď to nevadí... O rok máte ďalšiu šancu, no nie?

Autor: Nikola Čabáková

Komentáre