Ako sa nezblázniť zo straty zamestnania – čo robiť, ak ostanete zo dňa na deň bez práce

Negatívne zážitky a situácie patria k nášmu životu rovnako, ako tie pozitívne. Či už prídete o partnera, nejakú drahú materiálnu vec alebo o prácu. Ani v jednom prípade netreba vešať hlavu – ak nejde o život, nejde o nič. Ako sa správne namotivovať, aby ste sa napríklad v prípade nezamestnanosti z toho rýchlo dostali?

Ako sa nezblázniť zo straty zamestnania – čo robiť, ak ostanete zo dňa na deň bez práce
Ako sa nezblázniť zo straty zamestnania – čo robiť, ak ostanete zo dňa na deň bez práce (zdroj: unsplash.com)

Šancu majú tí, ktorí sa usilujú o zmenu

Šok z toho, že sa pred vami z ničoho nič objaví papier s výpoveďou, je úplne normálny. Dôležité ale je nezačať sa podceňovať a neuzavrieť sa do ulity. Rovnako prešľapovanie na jednom mieste a príliš dlhé plakanie nad rozliatym mliekom vám zabudnúť na túto nespravodlivosť nepomôže. Skontrolujte si radšej svoj životopis a motivačný list, aby ste sa mohli okamžite odraziť od dna aj vďaka pohovoru do novej práce. Pozor – dojem neurobia hrúbky, jazykové chyby a ak je príliš krátky. Nevynechajte ani firmy, kde ste absolvovali prax, či rôzne dodatočné kurzy po škole.

Prvý dojem robí vizáž

Osobný pohovor je v prípade hľadania si novej práce tiež dôležitý. Určite naňho zvoľte vhodné oblečenie v závislosti od pozície, o ktorú sa uchádzate. Mejkap by mal byť decentný, vlasy tiež upravené. Nezabúdajte ani na úsmev a dobrú náladu, ktorú by ste mali šíriť okolo seba – u zamestnávateľov to robí divy. Keď si budete dohadovať podmienky, nemajte prehnané nároky, ale ani nebuďte príliš skromní, vlastné nedocenenie totiž môže zanechať rovnako zlý dojem, ako namyslenosť.

Venujte sa veciam, na ktoré ste počas práce nemali čas

Možno sa vám stane, že hneď prvá ďalšia pozícia, na ktorú vás po strate predošlého zamestnania príjmu, nebude úplne vaša vysnívaná. Nevadí – môže to byť len medzistupienok vo vašom ďalšom kariérnom vývoji. Podstatné je nevzdať sa a nerezignovať, takže sa pokojne začnite vo voľnom čase venovať nejakému koníčku, na ktorý ste doteraz nemali čas a tým nestratíte životný entuziazmus. Prípadne vyskúšajte niečo úplne iné, než doteraz a staňte sa vlastným pánom – začnite podnikať, prijmite prácu na polovicu úväzku alebo z domu alebo sa staňte dobrovoľníkom. Možno vám neprinesie peniaze, ale ak ich veľmi nevyhnutne práve nepotrebujete, môže aspoň zvýšiť vaše pracovné skúsenosti a dobre sa vynímať v životopise pri ďalšom pracovnom pohovore.