Domácnosť uprataná za 30 minút - mýtus, alebo dosiahnuteľná realita?

Žitie v čistom, útulnom a zdravom prostredí by chcel každý. Horšie to je, keď dôjde na jeho udržiavanie. Aj keď pre niekoho je upratovanie formou psychohygieny, pre niekoho skôr utrpenie. Ste pracovne vyťažení a radšej venujete svoj voľný čas rodine a kamarátom, než pobiehaniu po byte s prachovkou? Tak si prečítajte naše nasledujúce tipy, ako zorganizovať a upratať domácnosť len za pol hodiny!

Domácnosť uprataná za 30 minút - mýtus, alebo dosiahnuteľná realita?
(zdroj: unsplash.com)

Najprv mysli, potom upratuj

Aj keď za 30 minút nevyčistíte svoj dom alebo byt hĺbkovo, je to prvý predpoklad pre to, aby ste skrátili čas aj pri hĺbkovom čistení. Organizácia domácnosti, kde má všetko svoje miesto, je veľmi náročná. Myslieť musíme na všetky detaily, pretože či už ide o zásuvky v kúpeľni alebo odkladací priestor v kuchyni, dôležitá je každá maličkosť. Pri polhodinovom upratovaní je dôležité dopredu premyslieť, pri ktorých činnostiach budete všetko, čo je schované, používať. Podľa toho si potom rôzne pomôcky uložte tak, aby ste ich mali poruke a aby vám ich upratovanie nespôsobovalo žiadne problémy. Dobré je aj položiť si otázku, kde trávite najviac času. Ten by sa mal stať vašou prioritou, a preto sa pustite do jeho organizácie hneď na začiatok. Má totiž na váš každodenný život najväčší vplyv. Uprataný priestor predsa znamená uprataná myseľ.

Šatníkový trik

Veci, ktoré používame každý deň, musia mať svoje miesto. Či už to bude košík, hocijaká tácka alebo miska, mal by to byť dokonalý priestor napríklad pre vaše kľúče, peňaženku alebo slnečné okuliare. Ušetrí vám to kopec času, počas ktorého každý deň premýšľate, kam ste si odložili svoje veci. Ďalším miestom, v ktorom máme obvykle najväčší chaos a je náročné ho udržiavať, je šatník. A čo tak zavesiť oblečenie rovnakým smerom? Tento jednoduchý trik na rýchlu organizáciu šatníka vám zaberie asi desať minút (v závislosti od veľkosti vášho šatníka). Ďalším krokom tohto tipu je, že zakaždým, keď si oblečiete niečo zo šatníka, vráťte to späť, ale v opačnom smere. Ak niečo zostane v pôvodnom smere aj po šiestich mesiacoch, nebolo to nosené a je najlepšie to zo šatníka vyradiť. Naučte sa vecí zbavovať – ak niečo každý deň iba prekladáte z miesta na miesto, poprípade to chytíte do ruky len pri upratovaní, zrejme to nebude pre váš život a domácnosť potrebné. Urobte si čas na to, aby ste vyhádzali všetky takéto veci naraz.

Desať minút nie je veľa, ale ani málo

Skúste si osvojiť pravidlo desiatich minút alebo šesťdesiatich sekúnd. Je to veľmi jednoduché – v prvom prípade si vyhraďte presne desať minút na každodenné upratanie svojej domácnosti, nie viac, ani menej. Týchto desať minút, ktorých nikoho, ani tých časovo najzaneprázdnenejších, nezabije, venujte len uprataniu vecí na svoje miesto, pretretiu kuchynskej linky, vyhodeniu odpadkov či rýchlemu povysávaniu chlpov vášho miláčika. Budete prekvapení, aký zázrak sa vďaka tomu po čase vo vašom byte alebo dome stane. To isté platí aj o šesťdesiatich sekundách, ak sa vám nechce upratovať “až” desať minút. Minúta sa zíde hlavne na uloženie všetkých počas dňa porozhadzovaných vecí. Ak vás tieto rady oslovili, pozrite si aj naše ďalšie tipy a triky na upratovanie a dozviete sa napríklad, ako vyčistiť pripálený hrniec či mnoho ďalších praktických tipov.