Čakáte bábätko? A máte už pre neho postieľku?

Bábätká spočiatku spávajú 15 až 18 hodín denne. Postupne sa tento čas skracuje, ale stále reprezentuje významnú časť dňa. Na kvalite spánku a aj na zdravom vývine chrbtice sa okrem iného podieľa aj pohodlná posteľ. Bábätko ju využije minimálne dva roky, preto je na mieste zvážiť jej výber.

Čakáte bábätko? A máte už pre neho postieľku?
(zdroj: unsplash.com)

Aby ste sa všetci pomestili do spálne

Ak nepatríte k rodičom, ktorí plánujú so svojím drobčekom spávať v manželskej posteli, budete preň potrebovať detskú postieľku. Prvým kritériom výberu je určite veľkosť. V predajniach najčastejšie natrafíte na dve základné veľkosti: 60 x 120 a 70 x 140 cm. Ak máte v úmysle presunúť batoľa priamo do „dospeláckej“ postele, úplne vám postačí prvý typ. Pohodlne sa v nej vyspí aj trojročné dieťa a zaberie menej priestoru. Dôležité je aj to, či sa postieľka vojde vedľa manželskej postele. Väčšie postieľky sú vyhovujúce aj pre predškolákov. Viaceré z nich sa dajú prestavať na tzv. junior postele. Pozor pri postieľkach atypických veľkostí – je tam výrazne zúžený výber príslušenstva, ako plachta, hniezdo a podobne.

Pri výbere treba myslieť na všetko, čo je dôležité pri otázke ako vybrať matrac. Veľa užitočných rád nájdete aj v článku na Nákupnej poradni.

Doska alebo polohovateľný rošt?

Postieľky sa vyrábajú zvyčajne z drevotriesky alebo dreva. Z tvrdého dreva je najčastejšie používaný buk a dub, z mäkkého borovica a smrek. Ak predpokladáte, že vaša ratolesť bude využívať postieľku dlhšie, všímajte si nosnosť. Niektoré postieľky majú maximálnu nosnosť len 15 kg a túto váhu môže niektoré dieťatko dosiahnuť už v dvoch rokoch. Ležiacou plochou postieľky môže byť doska alebo rošt. Rošt je pružnejší a zabezpečuje lepšie vetranie matraca. Veľkou výhodou je, ak sa dá ležiaca plocha polohovať vo viacerých výškach. Kým je bábätko malé, môže byť hore. Šetríte si tak chrbát. Keď podrastie natoľko, že by mohlo vyliezť samo z postieľky, premiestni sa ležiaca plocha nižšie. V luxusnejších postieľkach nájdete dokonca šikmo polohovateľný rošt. Oceníte ho najmä pri refluxe a tvorbe hlienov.

Aby sa spalo mäkučko, ale aj zdravo

Ďalšou dôležitou súčasťou každej postele je matrac. Slovenský trh ponúka široký výber matracov. Molitanové patria medzi tie lacnejšie. Pri vyššej hmotnosti dieťaťa sa viac deformujú ako špeciálne typy matracov. Kokosové sú vyrobené z prírodných vlákien s voľnou štruktúrou. Vďaka nej sú vzdušnejšie, lepšie odolávajú roztočom a ležiace bábätko sa na nich menej potí. Matrace sú nezriedka vyrobené z viacerých vrstiev rôznych materiálov, napr. kokos – molitan, kokos – molitan – kokos alebo pohánka – molitan – kokos. Pohánka sa nezohrieva od tepla ľudského tela. Minimalizuje potenie a pôsobí antibakteriálne. Pri výbere matraca nezabudnite zohľadniť recenzie a testy od zákazníkov, ktoré vás môžu niekedy nasmerovať viac, než popis výrobcu.