Za svrbenie hlavy nemôžu vždy len lupiny – viete, čo ho spôsobuje?

Asi každá žena nedá na svoje vlasy dopustiť. Nie nadarmo sa im hovorí aj koruna krásy. Stav vašich vlasov však nejde ruka v ruke len s prípravkami, aké na nich používate, ale aj s celkovým životným štýlom. Rôzne zdravotné problémy môžu ublížiť aj im – preto ak vás trápi predovšetkým svrbenie pokožky hlavy, zbystrite pozornosť!

Za svrbenie hlavy nemôžu vždy len lupiny – viete, čo ho spôsobuje?
(zdroj: unsplash.com)

Suchá pokožka a pálenie

Problémy s vlasmi má často na svedomí aj genetická predispozícia, ale vo väčšine prípadov ide skôr o spomínaný životný štýl. Najčastejšie nás v súvislosti s vlasmi bez ohľadu na pohlavie trápi ich nadmerné mastenie, krepovatenie, šedivenie, lupiny či štiepenie končekov. Príčiny sú väčšinou banálne, ale môže ísť aj o vážnejší problém. Ako to zistiť? K najčastejším príčinám svrbenia hlavy patrí v prvom rade suchá pokožka. Tá niekedy vedie až k pocitom pálenia, určite to poznáte aj z iných častí tela, kde suchá koža dokáže tiež pekne znepríjemniť život. Ak máte prirodzený suchý typ pleti, riziko je o to väčšie.

Lakujete si vlasy každý deň?

Samozrejme, šampóny, kondicionéry a iné prípravky na vlasy z tejto témy nemôžeme vynechať. Niektoré z nich totiž môžu obsahovať zložky, ktoré vysušujú alebo dráždia citlivejšiu pokožku. Vo vážnejších prípadoch sa dokonca môžu stať zdrojom alergickej reakcie. Ak sa u vás svrbenie objavilo prakticky hneď po tom, čo ste začali používať nový vlasový prípravok, okamžite ho vysaďte. Problémy však môže spôsobiť aj nesprávne alebo nadmerné používanie niektorých prípravkov. Ak používate aj gél na vlasy, spreje, tužidlá, vodičky, suché šampóny alebo laky, myslite na to, že pred spaním by ste si ich vždy mali z hlavy dôkladne vymyť.

Do vlasov sa môžu dostať aj kožné choroby

Aj lupiny, ktoré sú síce prevažne estetickým problémom, môžu spôsobovať svrbenie. Zhoršovať ich stav môže hormonálna nerovnováha, oslabená imunita, nevhodná starostlivosť o vlasy aj kozmetika. Na bežné lupiny obvykle zaberajú šampóny proti lupinám, vo vážnejších prípadoch si skúste kúpiť špeciálny šampón z lekárne. Možno nevonia vábne, ale to práve preto, že neobsahuje žiadne parfumy a iné zložky škodlivé pre citlivú a podráždenú pokožku hlavy. Medzi vážnejšie prípady svrbenia hlavy sa radí aj seborea, psoriáza či atopická dermatitída, kedy už ide o kožné ochorenie (často nielen vo vlasoch) a svrbenie je jeho sprievodný jav. Spoznáte ich tak, že na pokožke hlavy objavíte celé začervenané ložiská, chrasty či rôzne sfarbené pľuzgiere. V tom prípade by ste sa mali riadiť pokynmi svojho kožného lekára, pretože liečba takéhoto svrbenia je komplexnejšia, než len bežné alergické reakcie či lupiny vo vlasoch.