Priateľské stretnutia (párty)


Ste pozvaný na párty (stretnutie) a premýšľate nad darčekom pre hostiteľku a hostiteľa?
Možno, nemáte žiadny originálny nápad, žiadna skvelá myšlienka, alebo práve máte napnuté financie a rozmýšľate nad vhodným darčekom ktorý by váš rozpočet nenarušil.
Nezúfajte, existuje veľa skvelých darčekov, ktoré potešia a neurazia ale zopakujme si zlaté pravidlá.

Priateľské stretnutia (párty)

Organizujete párty, alebo ste na párty pozvaný? Heliumking.sk je tu pre Vás

Kde ma nepozvali, tam neleziem
Na návštevu bez pozvania môžeme ísť iba k ľuďom, s ktorými sa poznáte veľmi dobre, napríklad k susedovi, mame alebo bratovi a podobne. K nim môžete prísť aj bez formálneho pozvania, ale odporúčam vždy po dohode. No povedzte sami, je Vám príjemné keď máte rozrobenú prácu, rozpozeraný film alebo rozohratú hru a pri dverách zazvoní zvonček a za dverami je neohlásený hosť?
Zlaté pravidlo znie: "na návštevy sa pozýva"
Keď ma pozvú na návštevu dá sa pozvanie odmietnuť? Nie, nedá.
Pozvanie neodmietame, pokiaľ nechceme pozývateľa uraziť.
Takže, pozvanie sa neodmieta, ale, dá sa požiadať o preloženie termínu z dôvodu neodkladného programu v termíne navrhovanom hostiteľom.
Je to však komplikovanejšie v pozvaniach na párty viazaných k dátumu pri príležitosti výročia, jubilea, sviatku a podobne. Pozývateľ by sa mal držať pravidla, že na párty bude pozývať v dostatočnom predstihu aby si pozvaný mohli zariadiť čas a svoju účasť.
Zlaté pravidlo znie: "pozvanie sa neodmieta"
Čo na seba
Odpoveď na túto otázku závisí na viacerých faktoroch. Pokiaľ hostiteľ neuviedol v pozvánke Dress code (pokyn k oblečeniu) rozhodujeme sa podľa miesta konania, na záhradnú párty zvolíme neformálne oblečenie, do lepšej reštaurácie zvolíme formálne oblečenie. Dôvod stretnutia tiež napovedá čo by sme si asi mali obliecť, na ochutnávku vína necháme kravatu doma ale pri príležitosti oslavy 60-tky odporúčam kravatu a spoločenský oblek. Vzťah k hostiteľom a formálnosť stretnutia napovedá aké oblečenie bude vhodné. Pokiaľ idem na párty do vily môjho nadriadeného, odporúčam sa určite obliecť lepšie ako keby ste išli na chatu s kamarátmi. Pre rozhodnutie, aké správne oblečenie zvoliť, je dôležitý i čas stretnutia, do 19,00 hod. bývajú denné podujatia po 19,00 hod. večerné. Vo všeobecnosti platí, že oblečenie volíme podľa miesta konania, príležitosti stretnutia a pozvaných hostí. Oblečte sa tak ako ostatní účastníci stretnutia.
Zlaté pravidlo znie: "oblečený o stupeň horšie ako ostatní, ale aj oblečenie o stupeň lepšie ako ostatní je Faux pas"
Vítanie a zoznamovanie
Príchod na stretnutie (párty) znamená, zvítanie sa s hostiteľmi. Je to prvá činnosť ktorú spravíte, skôr ako odovzdáte dary. Držte sa tohto pravidla, je to praktickejšie ako vraziť hostiteľke do ruky kyticu a potom sa s ňou chcieť objímať. Nasleduje odovzdanie darov, platí pravidlo, že na stretnutia (párty) sa nechodí nikdy s prázdniny rukami. Prijaté dary by si mali hostitelia pozrieť, a prejaviť vďačnosť za vašu snahu a vkus. Po uvedení medzi hostí je na nás ako novo prichádzajúcich aby sme sa predstavili. Ideálne je, aby nás predstavili hostitelia.
Zlaté pravidlo znie: "predstavuje sa vždy ten, kto do miestnosti vstúpi"
Pohostenie
Súčasťou stretnutia (párty) je samozrejme pohostenie. Poradie obsluhy návštevy vychádza
zo spoločenskej významnosti, hosť - hostiteľ - žena - starší - nadriadený. I keď má hosť naložené, mal by počkať kým budú mať naložené všetci. Jesť sa správne začína vtedy, keď začne jesť hostiteľka. Pre väčšiu pohodu sú hostitelia súčasťou pozvaných hostí, nie obsluhujúcim personálom. Je preto výhodné, keď sa jedlá i nápoje podávajú formou bufetu. Iným riešením je, že hostiteľke pomôžu aj hostky, ktoré sú s ňou v najbližšom vzťahu. Rovnako môžu hostiteľke pomôcť aj s uprataním použitého riadu. Nie však s jeho umývaním, ktoré má koniec koncov, aj tak nasledovať až po odchode návštevy.
Zlaté pravidlo znie: "venujte sa hosťom, na obsluhu sa dohodnite s priateľmi alebo si prenajmite službu"
Ukončenie stretnutia
Ukončenie stretnutie býva niekedy ošemetná záležitosť. Stáva sa, že pre hostiteľov býva záver stretnutia náročnejší. Takéto situácie nastávajú hlavne v momente, keď sa väčšina hostí rozhodne párty opustiť a zostane zopár jedincov, vytrvalcov. Hostiteľ by nikdy nemal vyhlásiť ukončenie stretnutia, vždy je to na hosťoch. Existujú rôzne náznaky ako dať hosťom najavo, že toho už máte dosť a radi by ste párty ukončili. Môžete podávať kávičku, alebo kontroverzné činnosti ako umývať riad, upratovať a podobne. Ako hosť by ste sa mali držať pravidla, ktoré hovorí, správaj sa k druhým tak ako chceš aby sa oni správali k tebe. Skúste sa vcítiť do role hostiteľa, vďaka tomu budete skvelým hosťom ktorého budú hostitelia radi pozývať.
Zlaté pravidlo znie "hostiteľ stretnutie nikdy neukončuje"

Organizujete párty, alebo ste na párty pozvaný? Heliumking.sk je tu pre Vás

Komentáre